Falcon SF GNSS Alıcısı

 

Falcon SF ile Özgür ve Güvendesiniz
Falcon SF GNSS sistemi, uydu tabanlı konumlama sistemlerinin tamamını en etkin şekilde kullanarak kullanıcıların daha hassas, özgür ve güvenli çalışması amacıyla tasarlanmıştır. Falcon SF NAVCOM tarafından geliştirilen GNSS Onyx İşleme Motorunu kullanarak sizlere StarFire™ (Küresel Konum İyileştirme Sistemi), SureNav, RTK Extend™ ve UltraRTK™ gibi gelişmiş GNSS teknolojilerini sunuyor. Bu teknolojiler sayesinde çalışma alanı ve şartları ne olursa olsun ölçümlerinizi çok daha hızlı ve doğru bir şekilde yaparsınız.
 
GNSS Onyx İşleme Motoru
GNSS Onyx İşleme Motoru, yüksek hızlı sinyal işlemeyi gerçekleştirmek için bir dijital ASIC ve üç adet dahili StarFire alıcı/demodülatöre sahiptir. Yazılımı güncellenebilen ve 255 paralel kanala sahip olan Onyx GPS (L1, L2, L5), GLONASS (G1, G2), BeiDou (B1, B2), Galileo (E1, E5A, E5B), SBAS (WAAS, EGNOS, MSAS, GAGAN) ve StarFire L- band sinyallerini kullanarak olumsuz sinyal izleme koşullarında bile kanıtlanmış eşsiz performans sunar. Üst düzey parazit bastırma (bant içi ve bant dışı) ve patentli yansıma etkisini azaltma özellikleri ile ölçümleriniz kusursuzdur.
 
StarFire
StarFire Küresel Uydu Tabanlı Konum İyileştirme Sistemlerinin (GSBAS) ilkidir. 60’a yakın küresel izleme yapan Sabit GNSS İstasyonundan elde edilen GNSS ham verileri NavCom tarafından algoritmaları geliştirilen veri işleme yazılımı ile çok hassas bir şekilde değerlendirilir ve GNSS (GPS+GLONASS) uydu saat ve yörünge düzeltme değerleri hesaplanır. Küresel bazda düzletme değerlerine sahip sinyaller 72° Kuzey ve 72° Güney Enlemleri arasında 10°’lik kesme açısıyla denizleri ve karaları kapsayacak şekilde yer-sabit yörüngeli uydulardan L-Band uyumlu çift-frekanslı alıcılara yayınlanır. Gerçek zamanlı hassas nokta konumlama yakınsama süresine bağlı olarak yatayda 5 cm’den daha doğru bir şekilde gerçekleştirilir.
 
StarFire Over IP
StarFire düzeltme verilerine eğer yüksek yapıların bulunduğu şehir merkezlerinde, yer-sabit yörüngeli iletişim uydu sinyallerinin kesilmesinden dolayı erişmiyorsanız I/P konfigürasyonu ile internet bağlantısı üzerinden erişebilirsiniz.
 
SureNav
SureNav özellikli Falcon SF alıcınız farklı düzeltme kaynaklarından (RTK, VRS, SBAS ve StarFire) aynı anda düzeltme verilerini kaydeder. Doğruluğu en yüksek olan kaynağı sahip olduğu özel algoritmalar ve istatistiki işlemler ile karşılaştırarak en hassas sonucu veren kaynağı belirler ve kullanır. Gerektiğinde farklı düzeltme kaynakları arasında ölçümlerinizi olumsuz etkilemeyecek şekilde geçişler yapar.
 
Quick Start
Falcon SF alıcınızla koordinatları bilinen bir noktadan ölçümlerinize başlarsanız yakınsama süresi ortadan kalkar. Sadece StarFire düzeltmeleri ile 5 cm’den daha hassas bir şekilde ölçümlerinize anında başlarsınız.
 
Rapid Recovery
StarFire düzeltme yayını ile hassas konumlama yaptığınız sırada GNSS sinyallerinde kesinti olması durumunda tekrar sinyal bağlantısı kurulduğunda bu özellik sayesinde yakınsama süresi gerekmemektedir. 2 dakikalık kısa bir sürede StarFire düzeltmeleri ile hassas konumlamaya devam edersiniz.
 
RTK Extend™
Ağ-RTK veya RTK ölçüleri sırasında veri bağlantınız kesildiği anda en son GNSS ve StarFire düzeltme değerlerini kaydeden gezici alıcınızla RTK Extend özelliğini kullanarak 15 dakikaya kadar RTK doğruluğunda ölçümlerinize devam edersiniz. Bu süreden sonra veri bağlantısı tekrar kurulamadığı takdirde Falcon SF otomatik olarak StarFire düzeltmelerini kullanmaya başlayacaktır. Sonuçta her zaman yüksek doğrulukta anlık konumlamaya devam edersiniz.
 
UltraRTK™
Sabit ve gezici Falcon SF alıcıları ile RTK ölçüsü yaparken, sabit alıcınız GNSS ve StarFire uydularından aldığı ölçüm değerlerinde bulunan ofset (hata) miktarlarını hesaplar. Hesapladığı ofset değerlerini gezici alıcınıza iletir. GNSS ve StarFire düzeltme değerlerini alan gezici alıcınızla UltraRTK özelliği sayesinde 75 km mesafeye kadar RTK ölçüleri yaparsınız.
Özellikler
Performans Özellikleri
All-in-View 255 kanal sayısı ile GNSS sinyallerinin tamamını izler
GNSS Sistemleri GPS                        L1 – CA, P1 / L2 – L2CA, P2, L2 / L5 – LQ
GLONASS              G1 – G1C / G2 – G2C
Galileo                   E1 – E1B / E5A – E5AQ / E5B – E5B
BeiDou                   B1 – B1l / B2 – B2I
SBAS                      WAAS/EGNOS/MSAS/GAGAN
StarFire                  L-Band
Multipath/Anti-Jamming Patentli yansıma ve sinyal karıştırmaya karşı koyma özellikleri
Konum / Ham Veri Güncelleme Kullanıcı tanımlı 1/5/10/25 Hz oranı
 
Konumlama Performansı
DGNSS (Yatay) 45 cm + 3 ppm / (Düşey) 90 cm + 3 ppm
SBAS (Yatay) 60 cm / (Düşey) 120 cm
Hassas Statik (Yatay) 2.5 mm +0.1 ppm RMS / (Düşey) 3.5 mm + 0.4 ppm RMS
Hızlı Statik (Yatay) 3 mm + 0.5 ppm RMS / (Düşey) 5 mm + 0.5 ppm RMS
Ağ RTK (VRS/FKP/MAC) (Yatay) 8 mm + 0.5 ppm RMS / (Düşey) 15 mm + 0.5 ppm RMS
RTK (Yatay) 8 mm + 1 ppm RMS / (Düşey) 15 mm + 1 ppm RMS
RTK Başlama Süresi <10 saniye
StarFire (Pozisyon) <5 cm 1ppm RMS / (Yakınsama Süresi)
<30 dakika (Normal Ölçüye Başlama
10°’lik kesme açısıyla / 72° Kuzey ve 72° Güney enlemleri arasında
Küresel kapsama alanı
StarFire Quick Start (Yakınsama Süresi) <5 dakika (Koordinatı Bilinen Noktadan Başlama)
StarFire Rapid Recovery (Sinyal Kaybı) <55 saniye kesintide / (Yakınsama Süresi) <4 dakika
RTK Extend (<15 dakika) (Yatay) 3 cm + 1 ppm RMS / (Düşey) 6 cm + 2 ppm RMS
GNSS Heading 0,1° RMS
 
Donanım
Boyutlar (DxY) 136 mm x 136 mm
Ağırlık (Bataryalar Dahil) 0.95kg
Çalışma Sıcaklığı -40ºC ila +70ºC
Saklama Sıcaklığı -40ºC ila +85ºC
Nem %100, yoğuşma
Toz ve suya karşı koruma IP 67 – Toz geçirmez. 1 m derinlikte suya geçici olarak batırmaya dayanıklı
Darbe 2 m jalon üstünden betona düşmeye karşı tasarlanmıştır
Titreşim Titreşime karşı dayanıklı
Harici güç girişi Port 1 (8-pin Lemo) üzerinde aşırı voltaj korumalı 9 ila 32 V DC harici
Batarya Çalışırken değiştirilebilir 2 adet 7.4 V, 3100 mAh Lityum Iyon
LED durum göstergeli akıllı pil
Güç tüketimi Dahili radyo modem ile RTK gezici ölçümünde güç tüketimi 3.3 W
Çalışma Süreleri 450 MHz gezici 12 saat
450 MHz gezici/sabit (2.0 W) 9 saat
GSM gezici 12 saat
Statik ölçü 15 saat
 
İletişim ve Veri Depolama
Seri 1 adet RS232
USB 1 USB v2.0 portu
Radyo Modem Dahili UHF radyo modem
2 watt gücüne kadar ayarlanabilir
403-473MHz frekans aralığında yayın yapabilir
Alıcı ve verici olarak kullanılabilir
Diğer harici radyo modemlerin tamamını destekler
Hücresel GSM 3G/4G çoklu giriş sınıfı
Bluetooth Bluetooth 4.1 Düşük Enerji Özelliği
Wi-Fi WiFi 802.11n Wireless LAN
Harici düzeltme yayını Seri, USB, TCP/IP ve Bluetooth portları
Veri Depolama 32 GB kadar çıkarılabilir SD kart
Mesaj Formatları NMEA-0183:           ALM, GBS, GGA, GLL, GRS, GSA, GST,                                             GSV, MLA, RMC, RRE, VTG, ZDA DTM                                              GFA, GNS, HDT, MLA, ROT, TTM
RTCM:                    RTCM 2.1, RTCM 2.3, RTCM 3.0, RTCM 3.1,                                       RTCM 3.2 RTCM MSM
DGNSS:                 SBAS, StarFire
NTRIP Protokolü
Kullanıcı Web Ara Yüzü Basit ayarlama, çalışma, durum ve veri transferi
WiFi, Seri, USB ve Bluetooth üzerinden erişim
Kontrol Cihazı Nautiz x 8, Table
Windows Mobile / Android İşletim Sistemi
SurvCE / Field Genius 9 / CRISP veri toplama yazılımları
 
Sertifikalar ve Garanti
Sertifikalar FCC / CE
Garanti Süresi 3 yıl
 

StarFire – Hassas Nokta Konumlama

Falcon SF – GNSS Alıcısı

Onyx GNSS OEM Bordu

GNSS
Uydu Tabanlı Konum İyileştirme Sistemi (SBAS)
SBAS, GPS uydularına ait yörünge ve saat düzeltmeleri ile iyonosferik model değerlerini yayınlar. İlk olarak sivil havacılık uygulamalarında L1 C/A kodunu iyileştirmek için geliştirilen sistem, denizcilik ve tarım uygulamalarında da kullanılmaya başlamıştır. Düzeltme verileri GPS uydularının L1 frekansı ile aynı frekansta yer-sabit yörüngeli uydular tarafından yayınlanmaktadır. NavCom ticari bir SBAS sistemi olan StarFire ile küresel çapta hizmet sunmaktadır.

NavCom alıcılarında neden iki adet SBAS alıcı kanalı bulunmaktadır?
Bir alıcı tarafından bazı koşullarda iki ayrı SBAS uydusu izlenebilir. NavCom alıcıları iki ayrı SBAS kanalı ile aynı anda iki farklı SBAS uydusunu izleyebilir. Uydulardan biri ile iletişim kesilmesi halinde tekrar kilitlenmek için yeni uydu aramak yerine zaten izlenmekte olan diğer SBAS uydusunun düzeltme yayınını kullanmaya devam eder.

NavCom GNSS alıcılarının WAAS ve EGNOS performansları neden diğer alıcılardan daha iyidir?
NavCom alıcıları diğer modern jeodezik alıcılar gibi çift frekanslıdır. Bu özelliği sayesinde GNSS sinyalleri üzerindeki bozucu iyonosfer etkisini SBAS’dan elde edilen iyonosfer modelinden daha hassas bir şekilde giderir. Diğer alıcılardan ayıran özelliği ise StarFire düzeltme değerlerini SBAS düzeltme değerleri ile birlikte değerlendiren algoritmaya sahip olmasıdır. Ayrıca NavCom alıcılarının bu sistemlerde oluşan sinyal gürültüsünü gideren ve yansıma etkisini azaltan patentli yazılımları vardır.

STARFIRE
StarFire nedir?
StarFire Küresel Uydu Tabanlı Konum İyileştirme Sistemlerinin (GSBAS) ilkidir. 60’a yakın küresel izleme yapan sabit GNSS istasyonundan elde edilen GNSS ham verileri, NavCom tarafından algoritmaları geliştirilen veri işleme yazılımı ile çok hassas bir şekilde değerlendirilir ve GNSS (GPS+GLONASS) uydu saat ve yörünge düzeltme değerleri hesaplanır. Küresel bazda düzletme değerlerine sahip sinyaller 72° Kuzey ve 72° Güney enlemleri arasında 10°’lik kesme açısıyla denizleri ve karaları kapsayacak şekilde yer-sabit yörüngeli uydulardan L-Band uyumlu çift-frekanslı alıcılara yayınlanır. Gerçek zamanlı hassas nokta konumlama yakınsama süresine bağlı olarak yatayda 5 cm’den daha doğru bir şekilde gerçekleştirilir.

Metodoloji
StarFire ağı her bir GNSS uydu sinyal hata kaynağını bağımsız olarak göz önüne aldığı için daha önceki yer tabanlı konum iyileştirme sistemlerinden (GBAS) daha büyük bir ilerlemedir. GNSS uydu yörünge ve saat düzeltmeleri çift frekanslı alıcılardan oluşan global bir izleme ağı tarafından hesaplanmaktadır. Bu düzeltmeler StarFire uyumlu alıcılara yer-sabit yörüngeli uydulara minimum gecikme ile yüklendikten sonra yine bu uydular aracılığı ile yayınlanmaktadır. StarFire uyumlu alıcılarının tamamı iyonosfer gecikmelerini hesaplayabilen çok frekanslı GNSS alıcılarıdır. Troposferik Zenit gecikme değerleri ise daha fazla sayıda gözlem verisinden hesaplanan çoklu-zaman ve konum modeli yardımıyla hesaplanmaktadır.

Güvenilirlik
Yedekli veri iletişim bağlantıları, coğrafi olarak bağımsız uydu yükleme ve kontrol merkezleri sayesinde sürekli güvenilir konumlama garanti edilmektedir. Çok sayıda referans GNSS istasyon erişimi kesilmesi durumunda dahi sistem tüm düzeltme setini hesaplayabilme kapasitesine sahiptir. %99.999 erişim oranı ile, kullanıcılar sistemin küresel erişilebilirlik ve doğruluğundan emin olabilirler.

Altyapı
1990’ların ortasında, Deere & Company bünyesindeki NavCom’u tescilli, küresel, düşük maliyetli GPS düzeltme yayını yapma kapasitesine ve mevcut sistemlerden daha iyi doğruluğa sahip olacak yeni bir sistem kurmaya teşvik etmiştir.

Bu kapsamda, NavCom bölgesel sınırlardan bağımsız, çift frekanslı GPS alıcılarından oluşan, Dünya genelinde yayılmış ve tamamen yedekli bir sistem kurmuştur.  Ayrıca hem uydunun bant genişliğine uygun hem de çalışma maliyetlerini azaltan, GPS düzeltme verilerinin boyutlarını en uygun şekilde sıkıştıran yeni bir veri işleme algoritması geliştirdi. 1999 yılında küresel bazda hizmete sunulan StarFire ağı; GPS sistemini, L-Band iletişim uydularını ve küresel bazda kurulmuş referans istasyonları ağını gerçek-zamanlı yüksek hassasiyetli konumlama için kullanmıştır.

2011 yılında NavCom, StarFire GNSS servisini hizmete sunmuştur. Bu servis GPS+GLONASS düzeltme yayını yapmaktadır. Ayrıca gerçek-zamanlı konumlama doğruluk seviyesini 5 cm’den daha iyi seviyeye yükseltmiştir. StarFire GNSS, StarFire RTK/GNSS entegreli SF-3050 çok frekanslı GNSS alıcıları ile güncellenmiş küresel izleme ağından elde edilen yüksek hassasiyetli gözlemler ile kombine ettiği yeni algoritmasını kullanarak herhangi bir yer ve zamanda performans ve doğruluğu garanti etmektedir.

StarFire dGNSS Karşılaştırması
Küresel Uydu Tabanlı Konum İyileştirme Sistemi (GSBAS – Global Satellite Based Augmentation System) olan StarFire GNSS servisi diferansiyel GNSS (dGNSS) sistemlerine göre önemli avantajlara sahiptir. Herhangi bir yersel referans istasyonu veya ağına ihtiyaç duymadığı için StarFire kullanıcıları herhangi bir iletişim veya hareket alanı kısıtlaması yaşamazlar. StarFire Dünya genelinde kullanılabilecek tek bir düzeltme set yayını yaparken, dGNSS sistemleri referans istasyonu veya ağına bağlı olacak şekilde belirli bir bölge için düzeltme yayını sağlarlar ve bu yayın coğrafi olarak sınırlara sahiptir.

GSBAS ve dGNSS Sistemleri
GSBAS ve dGNSS sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinelim;
GNSS uyduları ile konumlama yaparken başlıca hata kaynaklarını daha iyi anlamalıyız. Referans ve gezici alıcınızın GNSS uydularından elde ettiği ham gözlem verilerinde aşağıdaki hatalar bulunmaktadır;

•    Uydu saat ofseti
•    Uydu yörüngesinin hassas bilinmemesi
•    İyonosfer etkisi
•    Troposfer etkisi
•    Yansıma etkisi
•    Katı gel-git etkileri
•    Alıcı saat ofseti
•    Alıcı donanımından kaynaklı ölçülerdeki sapma hataları

Bunları dGNSS ve GSBAS sistemlerinde nasıl ele alınabilir?

dGNSS Sistemleri
dGNSS göreceli konumlama sağlar; bu konumla yerküre üzerinde kurulan referans istasyonu ve ağının yer aldığı bölge için ortalama olarak hata kaynaklarına ait düzeltmeleri belirleyebilir. Bu düzeltmeler, referans istasyonu için hata kaynaklarının düzeltme değerlerinin hesaplanması ve veri iletim yöntemlerinden faydalanılarak kullanıcılara iletilmesidir. Kullanıcılar hassas koordinatlarını referans istasyonu veya ağına bağlı ve göreceli olarak belirleyebilir.  Konumlama doğruluğu referans istasyonundan ve referans ağının sınırlarından olan uzaklığa bağlıdır. Rölatif iyonosfer ve troposfer düzeltme değerleri ve gözlemlenen uydu saat ve yörünge düzeltme değerleri bu uzaklıklara bağlıdır.
Bazı düzeltme servisleri:
•    Deniz Feneri dGNSS servisleri
•    Ticari dGNSS servisleri
•    RTK / Ağ RTK servisleri
•    Widelane RTK (Uzun Baz RTK) servisleri

Uzun Baz RTK Servisleri Dünya’nın bazı bölgelerini kapsayan yeni bir sistemdir. Yüksek doğruluk isteyen petrol ve doğal gaz arama çalışmalarında kullanılır.

GSBAS
GSBAS sistemleri kesin konumlama servisi sağlarlar, bunun anlamı yer küre üzerinde kurulmuş herhangi bir sabit referans istasyonu veya ağına bağlı rölatif konumlama yapmazlar. Bunlar uzay-tabanlı referans çerçeveleri ile konum belirler.
Uydu iletişim bağlantıları bazı dGNSS sistemlerinde de kullanılmaktadır, yani GSBAS terimi kullanılan veri iletişimi ile ilgili bir terim değildir. Bu sınıfa giren sistemler;

•    Tek başına GPS (Standalone GPS)
•    WAAS
•    EGNOS
•    MSAS
•    StarFire

Tek Başına GPS için iyileştirme, GPS Yer Kontrol Bölümü tarafından üretilen uydu yörünge ve saat düzeltme bilgileri ile GPS sinyal yapısına dahil edilen iyonosferik modelden sağlanır.

Referans Veri
Gerçek-Zamanlı StarFire GNSS Servisine ilaveten NavCom Lokal-Tabanlı Servisler ve askeri uygulamalar gibi daha özel amaçlı uygulama alanlarına gerçek zamanlı veya arşivlenmiş veriler sunmaktadır. Bazı uygulama alanları aşağıda belirtilmiştir:
-    Kablosuz Servis Endüstrisi zaman bilgisinde
-    Lokasyon-Bazlı Servis (LBS-Location-Based Service) uydu bilgilerinde
-    Askeri operasyonlarda planlama ve navigasyon simülasyonlarında
-    GPS çalışmaları Uydu izlenmesinde
-    Haritacılık endüstrisinde ölçü sonrası veri işlenmesinde

StarFire yakınsama süresi ne kadardır?
StarFire uyumlu GNSS alıcınız ölçüme başladığınız anda GNSS ve StarFire uydu sinyallerini kaydetmeye ve NavCom tarafından geliştirilen üstün StarFire konumlama algoritmasını kullanarak konum çözümü yapmaya başlar. Konumlama doğruluğu troposfer etkisine, gözlemlenen GNSS uydu sayısı ve geometrisine ve alıcıda bulunan kanallar arası kalibrasyona bağlı olarak 30 – 45 dakika arasında 5 cm doğruluk hassaiyetine ulaşır.

StarFire Quick Start
NavCom tarafından sağlanan konumlama algoritması sayesinde koordinatları bilinen bir noktadan ölçüme başlamanız durumunda yakınsama süresini minimum düzeye indirirsiniz. Bu eşsiz özellik GSBAS ile gerçek zamanlı PPP (Precise Point Positioning- Hassas Nokta Konumlama) uygulamalarının yakınsama süresi dezavantajını ortadan kaldıran en önemli özelliktir.

RTK Extend
RTK veri iletişim bağlantısı geçici olarak kesildiği sürede StarFire düzeltmelerini kullanarak RTK doğruluğunda konumlama yapmaya devam etmenizi sağlayan özelliktir. Bu özellik bu gibi durumlarda zaman kaybını önleyen iş yükünü azaltan önemli bir özelliktir. 15 dakikaya kadar hassasiyet kaybını ortadan kaldıran RTK Extend sonrasında StarFire ile 5 cm doğrulukla ölçümlerinize devam edersiniz.

RTK Extend Nasıl Çalışır?
Radyo iletişim birimlerine sahip StarFire uyumlu ve lisanslı alıcınız “RTK Extend Base” yönteminde ölçüye başlar. RTK çözümleri ve StarFire arasında bulunan ofset değerleri ile RTK düzeltmelerini StarFire uyumlu gezici alıcılara yayınlar. Gezici alıcılar RTK veri bağlantısının kopması durumunda, en son RTK ölçümü yapılan noktadaki konum hassasiyeti ile referans istasyonundan en son gelen StarFire düzeltme ofsetlerini kullanarak StarFire konumlama algoritmasını başlatır. RTK Extend boyunca konumlama RTK ile ölçülen son noktadaki sonuçlar ile StarFire düzeltme yayınından elde edilen sonuçların ortalaması alınarak elde edilir. RTK hassasiyetinde konumlama 15 dakikaya kadar devam eder bu süreden sonra StarFire GNSS Servisi düzeltmeleri ile 5 cm doğrulukla konumlamaya devam edersiniz.

StarFire düzeltmelerini kullanmak için StarFire uyumlu GNSS alıcısı nasıl lisanslanır?
Tüm StarFire son kullanıcısı StarFire Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesini onaylamak zorundadır. Bu işlem StarFire anlaşmalı Atay Mühendislik tarafından gerçekleştirilecektir. NavCom tarafından geliştirilen ve Geozone firması tarafından üretimi yapılan Sapphire (SF-3040 ve SF-3050) ve Onyx (Falcon SF) GNSS kartlarına sahip GNSS alıcıları için ömür boyu ve ücretsiz kullanım lisansını Atay Mühendislik Türkiye genelinde kullanıcılara sağlamaktadır.

StarFire düzeltme yayınını nerelerde kullanılabilir?
Her yerde! StarFire düzeltme yayınına Dünya üzerinde istediğiniz herhangi bir yerde erişebilirsiniz. NavCom Dünya genelinde kapsama alanına sahip olan yer-sabit ve HEO (High Earth Orbit) yörüngeli 7 adet L-Band yayını yapan Inmersat iletişim uydusundan düzeltme yayınını sağlamaktadır.

StarFire düzeltmeleri hangi Datum’da yayınlanmaktadır?
StarFire GNSS ağı referans çerçevesi, ITRF-2008’den ITRF-2014’e 31 Mart 2017 tarihinde dönüştürüldü. Dönüşüm parametreleri http://itrf.ensg.ign.fr/ adresinden görülebilir. StarFire uyumlu alıcınızla StarFire düzeltmelerinden yaptığınız ölçüleri kolay bir şekilde kontrol ünitesi yardımıyla diğer ITRF ve WGS gerçekleştirmelerine dönüştürebilirsiniz.  StarFire ilk kurulduğunda ITRF-2000 (WGS-84 G1150) datumunda oluşturulmuş, ardından ITRF-2008 (WGS-84 G1674) datumuna dönüştürülmüştür, şu anda ise ITRF-2014 datumu kullanılıyor. Bu datumlar arasında ve TUREF (Türkiye Ulusal Referans Çerçevesi)’de kullanılan ITRF-96 datumu ile epok bazlı dönüşümleri http://www.epncb.oma.be/_productsservices/coord_trans/ adresinden yapabilirsiniz. Ayrıca, kontrol ünitesinde tanımlı TUREF koordinat sisteminde doğrudan ölçülerinizi StarFire düzeltmeleri ile yaparsınız.

WGS-84 ve StarFire referans çerçevesi (ITRF-2014) arasındaki ilişki nedir?
WGS-84 (G1762) datumunun en son gerçekleştirmesi şu an GPS uyduları için referans alınmaktadır. Bu datumun temelini ITRF-2014 referans çerçevesi oluşturmaktadır, tek farkları referans epoklarının farklı olmasıdır. Bu fark konum olarak santimetrenin altında koordinatlara etki etmektedir ve göz ardı edilebilir.

StarFire alıcılarında neden katı gel-git modeli kullanılır?
Yer kabuğu gün boyunca güneşin ve ayın çekim kuvvetinden kaynaklı gelgitlerle bükülür ve yeryüzünün yüzeyinden merkezine kadar yaklaşık 40 cm mertebesinde bir yükseklik değişim varyansı oluşur. Bu varyanslar prensip olarak yükseklik bileşenini etkiler ve StarFire konumlama algoritması modeli olan Sinko tarafından düzeltilir. Bu sayede katı gel-git (SET-Solid Earth Tides) düzeltmeleri konumlama anında StarFire algoritması sayesinde gerçek-zamanlı bir şekilde giderilir.

SureNav
NavCom alıcıları farklı konumlama algoritmalarına sahiptir, bu nedenle SureNav kavramı geliştirilmiştir. SureNav ile elde ettiğiniz konumlama doğruluğunun en hassas sonuç olduğundan emin olursunuz. Farklı düzeltme kaynakları arasında istatistiksel karşılaştırmalar yaparak hangi kaynağın en iyi sonucu verdiğini anlık olarak sürekli kontrol ederek belirler. Performans ve süre açısından sizlere daima en iyi sonucu sağlar.

StarFire Over IP
Bu özellik kullanıcılara StarFire düzeltme yayınına aynı standartlarda internet üzerinden erişmelerini sağlamaktadır. Bu özellik sayesinde kullanıcılar uydu sinyallerine erişim engeli bulunan yüksek yapıların olduğu şehir merkezlerinde veya sık ağaçlık alanlarda StarFire düzeltmelerine erişimi sağlar.

Çalışma Prensibi: StarFire uyumlu ve NavCom borduna sahip alıcınız (SF-3040, Falcon SF) TUSAGA-Aktif bağlantısı yaptığı gibi NTRIP istemci olarak sistem sunucusuna kullanıcı parametrelerine gerek duymadan otomatik olarak bağlanır. Saha kullanımından önce gereksinimler;
-    Alıcınız StarFire düzeltmeleri için lisanslamış olmalıdır
-    Alıcınız StarFire Over IP ve StarFire düzeltmelerini alabilecek uygulamaları barındırmalı
-    Ntrip bağlantı noktası ve IP adresi müşteri temsilcisi tarafından kullanıcıya sağlanır
-    NavCom, FieldGenius veya SurvCE veri toplama yazılımlarına gerekli IP adresi ve bağlantı noktası tanımlamaları yapılır
-    Cihazda bulunan 3G uyumlu GSM modem aracılığı ile sunucuya bağlanarak gerekli düzeltme verilerini elde edebilirsiniz.
Veri Yönetimi;
-    Maksimum veri paketi boyutu GPS ve GLONASS düzeltmeleri için şu anda 787 Byte’dır
-    Servis üç farklı formatta kullanıcılara yayın yapmaktadır;
1.    1 saniye aralıkla (anlık)
2.    15 saniye aralıkla
3.    60 saniye aralıkla
-    Erişilebilir veri paketleri aynı boyutta fakat yukarıdaki gibi farklı aralıklarda indirilebilir
-    Yakınsama süresi tüm veri indirme aralıkları için aynıdır.

StarFire Rapid Recovery
NavCom GNSS alıcılarında kullanılan bu teknoloji, StarFire düzeltme yayınını kullanarak yaptığınız PPP ölçümlerinde GNSS uydu sinyallerinde yaşanan gözlem kesintilerinden sonra gözlemler tekrar sağlandığında yakınsama süresi bu teknoloji sayesinde gerekmemektedir. Rapid Recovery teknolojisi 3 dakikalık kesintilere ve son ölçüm yapılan noktadan 10 km uzaklığa kadar etkindir. GNSS gözlemleri tekrar edinildikten 2 dakika sonra StarFire ile hassas konumlama düzeyi elde edilir.

Teknoloji

Uygulamaya Özel Tümleşik Devre (ASIC-Application Specific Integrated Circuit)
1996 yılından itibaren NavCom 6 farklı ASIC çip seti geliştirmiştir. Bu ilerlemeler GNSS teknolojilerindeki gelişmelere en iyi uyum sağlayacak paralelde olmuştur.

-    Çift frekanslı gezici ölçüm alıcısı için geliştirilen ASIC (1996)
-    StarFire™ uydu tabanlı konum iyileştirme sistemine uyumlu ve hassas tarım uygulamalarında kullanılabilen çift frekanslı alıcı için geliştirilen ASIC (1998)
-    FAA WAAS uyumlu alıcı için geliştirilen ASIC (2002)
-    Haritacılık ölçülerinde kullanılan ilk StarFire™ uyumlu gezici GPS alıcısı için geliştirilen ASIC (2004)
-    RTK ve tüm SBAS sistemlerini kullanabilen alıcı için tasarlanan ASIC (2005)

IntuiTrak
NavCom sinyal karıştırmaya karşı koruma, L2 faz gözlem takibi ve yansıma etkisini azaltma amaçlı patentli yazılımlara sahiptir. IntuiTrak teknolojisi StarFire, RTK ve RTK Extend gözlemlerinde en iyi sonucun alınmasına yardımcı olmak amacıyla sinyal kalitesini en üst seviyede tutar.

RTK için NavCom Özel İkili Kodu
NavCom RTK ölçülerinde düzeltme değerlerinin iletilmesi için çok düşük bant genişliğine sahip ikili formatta (binary) özel bir mesaj formatı geliştirmiştir. Herhangi bir doğruluk ve hassasiyet kaybının olmadığı bu iletişim formatında RTCM mesajlarına dahil edilmeyen ilave bilgilerle belirsizlik çözümleri daha hızlı ve daha tutarlı sağlanır.

Mevcut Ürünler

Alıcı Konfigürasyon Programı (StarUtil 3000)
Alıcı performansı ile ilgili yaşanan soruların çözüldüğü, alıcı durumunun takip edildiği ve ayarlamaların yapıldığı mühendislik uygulaması programıdır.

Ham Gözlem Verilerinin RINEX Formatına Dönüştürülmesi
StarUtil 3000 programı SF-3040 alıcısı ham gözlem (NCT-NavCom Technoogy) verilerini RINEX formatına dönüştürmektedir. Bu sayede topladığınız verileri tüm GNSS yazılımlarında değerlendirebilirsiniz.
Copyrights © 2017-2019 Designed & Coded by Ankatek Software Ltd.