SmartOne Freya

 

SmartOne-Freya, İsveçli Smart Planes firması tarafından hava fotoğrafçılığı için Türkiyedeki yönetmeliklere uygun olarak özel olarak tasarlanmış İHA sistemidir. Küçük boyutu ve hafif yapısının yanı sıra SmartOne-Freya aracı tam otomatik uçuşlar gerçekleştirme ve yer istasyonu ile kesintisiz bağlantı kurma gibi özelliklere de sahiptir.

İHA platformlarında kendini kanıtlamış olan Ecole Nationale de I'Aviation Civile tarafından tasarlanan otopilotu ve Andorid işletim sistemine kurulu uçuş planlama yazılımının olduğu yer istasyonunu kullanmaktadır. Platformda kalibre edilmiş kompakt bir kamera kullanılmakta ve toplam uçuş ağırlığı sadece 1.1 kgdır.

99 metre irtifada tipik bir operasyonda elektrik motorları sayesinde yaklaşık 90 dakika havada kalabilme kapasitesine sahiptir. Sökülebilen kanatları sayesinde 85 x 40 x 15 cmlik taşıma kutusu ile taşınabilir ve elle atılma özelliği sayesinde geniş iniş kalkış pistlerine ve açık alanlara ihtiyaç duymaz.

Platform birçok farklı koşulda sık işletilebilmesine imkan veren bir yapıda tasarlanmıştır ve hafif ağırlığı ve düşük kinetik enerjisi sayesinde yaralanma ihtimallerini minimuma indirmiştir. SmartOne-Freya havacılık kurallarının en sıkı olduğu Türkiye, Almanya, İsveç, Norveç ve Finlandiya gibi ülkelerdeki yönetmeliklere tam olarak uymaktadır.

Yer istasyonu Radio Link ve uçuş planlama yazılımının yüklü olduğu tabletten oluşmaktadır. Operatörün sadece görüntü almak istediği alanı belirlemesi sonrasında uçuş ve görüntü alımı tamamen otomatik olarak yazılım marifeti ile gerçekleştirilmektedir. Yer istasyonunda Manuel kullanım imkanı sağlayan ek bir Radyo kontrol ünitesi de bulunmaktadır.

SmartOne Freya
Platform: 1.2 metre kanat genişliği(taşıma esnasında 3 parçaya ayrılabiliyor)
Motor: 200 W elektirk motor
Batarya: 11.1 V LiPo cell pil
Ağırlık: Batarya ve kamera dahil 1.1 kg
Performans: 13m/s seyir hızı ve 90 dakika uçuş süresi
Maksimum irtifa: 100m (yazılım ile sınırlandırılmış)
Otopilot: Otomatik görev imkanı
Uçuş modları: Otomatik ve Destekli
Kamera: Kalibre edilmiş kompakt kamera
 

 
Taşıma Kutusu
85cm x 40cm x 15cm ebatlarda dayanıklı Aliminyum kasa
Platform, kamera, bataryalar ve radio modülü ile birlikte 5 kg
Copyrights © 2017 Designed & Coded by Ankatek Software Ltd.